Bestyrelsen

Marianne Rosendal, Forperson

Seniorforsker, PhD

Speciallæge i almen medicin

Funktionelle Lidelser

Aarhus Universitetshospital

(valgt som forperson i 2020 og 2023)

Mail: m.rosendal@dasefu.dk

Line Kirkeby, Næstformand

Overlæge

Speciallæge i Almen Medicin

Center for Funktionelle Lidelser

Sygehus Lillebælt

Mail: l.kirkeby@dasefu.dk

Malene L. Nesgaard, Kasserer

Specialist for Klinisk psykologi, Chef for Socialmedicinsk Enhed

Aalborg Universitetshospital

Mail: m.nesgaard@dasefu.dk

Andreas Schröder,

Overlæge, ph.d.

Funktionelle Lidelser

Aarhus Universitetshospital og Sygehus Lillebælt

Mail: a.schroeder@dasefu.dk

Karen Kallesøe, Dataansvarlig

Afdelingslæge, Seniorforsker

Børne og Ungdomspsykiatrisk Afdeling

Aarhus Universitetshospital

Mail: k.kallesoe@dasefu.dk

Anja Pedersen

Psykomotorisk terapeut 

Klinik for Funktionelle Lidelser

Afdeling for socialmedicin

Frederiksberg Hospital 

Mail: a.pedersen@dasefu.dk

Laura Krogsgaard

Ph.d. hoveduddannelseslæge i gastroenterologi og hepatologi

Hvidovre Hospital

Mail: l.krogsgaard@dasefu.dk

Jeanette Jensbæk, suppleant

Overlæge, speciallæge i almen medicin

Funktionelle lidelser

Aarhus Universitetshospital

Mail: j.jensbaek@dasefu.dk

Rikke Hinge Carlsson

Ledende overlæge

Klinik for Funktionelle Lidelser

Afdeling for Socialmedicin

Frederiksberg Hospital

Mail: r.carlson@dasefu.dk

Anne-Sofie Nielsen

Fysioterapeut

Klinik for Funktionelle Lidelser

Afdeling for Social Medicin

Frederiksberg Hospital

Mail: a.nielsen@dasefu.dk